agencja nieruchomości

Agencja nieruchomości jak współpracować z biurem nieruchomości, aby uniknąć kłopotów?


nie polecam korzystania z biura nieruchomości XXX bo oni nic nie robią i biorą kasę za pokazanie mieszkania.
obiecywali mi obniżenie prowizji a musiałem zapłacić po transakcji 3% + VAT . Więcej nie będę korzystał z takich firm

To tylko niektóre z komentarzy jakie pojawiają się dosyć często w Internecie.


Ponieważ od 1.01.2014 na rynku nastąpiła deregulacja zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami i coraz większa ilość firm prowadzi ten rodzaj działalności, warto skupić się na współpracy ze sprawdzonymi agencjami nieruchomości. Jak zatem współpracować z agencją nieruchomości, aby uniknąć kłopotów? Firmy zajmujące się obrotem nieruchomościami muszą mieć wykupioną polisę OC działalności gospodarczej. Poniższy tekst jest bezpłatnym poradnikiem dla osób pierwszy raz korzystających z usług biura nieruchomości.


Jak wybrać nowe mieszkanie?

Jeśli zaczynasz poszukiwania nowej nieruchomości zapisz sobie jakie konkretnie mieszkania Cię interesują, w jakich dzielnicach i w jakim ułożeniu pokoi. Pozwoli Ci to zaoszczędzić mnóstwo czasu jaki potrzebny będzie, aby obejrzeć mieszkania,które kompletnie nie spełniają Twoich oczekiwań lub "ładnie wyglądają na zdjęciach". Pamiętaj - im bardziej szczegółowo określisz swoje wymagania - tym szybciej znajdziesz upragnioną nieruchomość.


Umowa pośrednictwa w nieruchomościach

To dokument na którym masz wypisane wszystkie dane firmy, z którą współpracujesz, szczegółowe jej obowiązki wobec Ciebie i sprzedającego oraz prowizję za usługę (o czym poniżej). Na jej podstawie pośrednik wykonuje swoje obowiązki i udostępnia adresy nieruchomości. Unikaj firm bez stron internetowych oraz fizycznych biur. Najczęściej są to osoby przypadkowo „"dorabiające"” w nieruchomościach, a jakość obsługi klienta takich firm jest niższa niż tradycyjnych agencji. Pamiętaj o zasadzie: „nie ma umowy, nie ma niczego”. Pomyśl sam: skoro nie masz umowy z firmą za pośrednictwem, której chcesz wydać kilkaset tysięcy złotych, jak potem udowodnisz jej winę, jeśli nie masz żadnych dokumentów poświadczających wykonanie transakcji? Dobra firma zawsze ma wszystko na piśmie i do tego powinieneś dążyć.

W nieruchomościach obraca się dużymi kwotami pieniędzy ,dlatego im bardziej szczegółowo określisz, kto, za co odpowiada i za co płaci – tym lepiej dla Ciebie. Jeśli treść umowy pośrednictwa jest dla Ciebie niezrozumiała – poproś o poradę radcę prawnego. Czego powinieneś unikać? Sytuacji , w której firma próbuje obciążać Cię finansowo za prezentację, lub zwrot kosztów usługi. Pamiętaj: „dobry agent pracuje na efekt, nie na czas i pobiera prowizję za wykonane transakcje”.


Prowizja biura nieruchomości.


Ustal ją na początku spotkania. Nie wierz w obietnice „obniżki” po transakcji lub późniejsze negocjacje w kierownictwem biura. Ustalenie jej wysokości na początku współpracy pozwoli Ci, od razu na oszacowanie kosztów transakcji, tym bardziej, że stawkę możesz ustalić kwotowo, a nie procentowo.


Jeśli ktoś oferuje Ci stawki prowizyjne na poziomie 0,5%- 1,0% brutto, zapytaj czy zakres obowiązków agenta obejmuje również pracę podczas umowy końcowej i protokołu przekazania mieszkania. Pozwoli Ci to uniknąć sytuacji, w której musisz sam koordynować transakcję po zapłacie prowizji po umowie przedwstępnej (stąd bierze się błędna opinia, że biura biorą pieniądze tylko za pokazanie mieszkania).Bardzo często takie firmy prezentują nieruchomości niespełniające wymogów klientów kupujących, co (moim zdaniem) jest zupełną stratą czasu i "amatorszczyzną". Jeśli planujesz co najmniej dwie transakcje powiadom o tym pośrednika. Jest to korzystne dla Ciebie z dwóch względów.


Po pierwsze: współpracując z jedną firmą szybciej sprzedasz i znajdziesz dla siebie mieszkanie. Równoległa sprzedaż i poszukiwanie nieruchomości są prostsze i zajmują mniej czasu.


Po drugie: jeśli jedna agencja prowadzi sprzedaż Twojego mieszkania i jednocześnie poszukiwania - masz szanse wynegocjować dla siebie lepsze stawki prowizyjne.


Spotkania z agentami.


Bądź punktualnie na spotkaniach . Jeśli oglądasz kilka mieszkań zarezerwuj sobie popołudnie i powiadom pośrednika o prezentacjach kilkudniowym wyprzedzeniem. Pośrednik ustali terminy spotkań w rzędzie dzięki czemu zaoszczędzisz czas i nie będziesz musiał oglądać kilku nieruchomości w tygodniu. Podczas oglądania mieszkań notuj wszystkie informacje, aby mieć pewność które dane dotyczą oglądanych nieruchomości. Poproś również o przykładowe zestawienie opłat związanych z utrzymaniem mieszkania, gdyż dane prezentowane w ogłoszeniach nie zawsze są zgodne ze stanem faktycznym.


Wybieraj doradców, nie agentów.


Przed rozpoczęciem poszukiwań popytaj znajomych o doświadczonych pośredników w obrocie nieruchomościami. Korzystaj z osób o wieloletnim doświadczeniu, którzy doradzą Ci przy wyborze mieszkania lub inwestycji deweloperskiej.


Rynek nieruchomości wygląda inaczej, niż w artykułach w gazetach dlatego warto współpracować z osobami, które znają swoją branżę. Dobry pośrednik w nieruchomościach fachowo pokaże Ci atrakcyjne mieszkania, poprowadzi transakcję i zsynchronizuje ją z Twoim doradcą kredytowym. Potrafi również zrozumieć, Twoje wymagania i potrzeby, dostosować do nich ofertę prezentowanych mieszkań, nie wywołując na Tobie presji czasu. Pamiętaj kupno mieszkania ma być przyjemnością, a samo mieszkanie ma Ci służyć przez lata.


Warto więc transakcje przeprowadzić z profesjonalistami. Wiesz już na jakie elementy zwrócić uwagę przy poszukiwaniu mieszkania. Czy warto skorzystać z pomocy dobrego biura? Jeśli nadal masz pytania lub potrzebujesz fachowej porady zadzwoń pod numer 604-978-704




Udostępnij artykuł swoim znajomym:

reklama