A A A


Rynek nieruchomości - III kwartał 2013 i IV kwartałrynek nieruchomości

Rynek nieruchomości od początku roku wyraźnie odbił w górę. Choć oznaki ożywienia były widoczne już od maja 2013, w ostatnim kwartale ilość klientów zgłaszających chęć zakupu nieruchomości wyraźnie wzrosła. Dużym zainteresowaniem cieszyły się mieszkania dwu i trzy- pokojowe, jak i mieszkania pod wynajem, zlokalizowane w centrum miasta oraz przy ośrodkach akademickich.


Zainteresowaniem cieszą się również duże metraże oraz luksusowe apartamenty. Jak poinformował Narodowy Bank Polski ceny mieszkań w III kwartale utrzymały się na stałym poziomie (wyjątkiem była Warszawa,gdzie ceny nieznacznie wzrosły. Wzrosła również wartość udzielonych kredytów przez banki w Polsce oraz liczba mieszkań kupowanych za gotówkę przez inwestorów indywidualnych.


Wzmożony ruch ze strony klientów kupujących widoczny był zwłaszcza w ostatnim miesiącu roku, w związku z koniecznością posiadania wkładu własnego od pierwszego stycznia 2014 roku.


Dodatkowym bodźcem skłaniającym klientów do zakupu są również dobre dane makro-ekonomiczne publikowane przez GUS oraz instytucje ekonomiczne w Polsce (PKB oraz produkcja przemysłowa). Na wyraźną uwagę zasługuje również zainteresowanie kupujących programem „Mieszkanie dla Młodych”. Perspektywa zaoszczędzenia kilkudziesięciu tysięcy złotych wyraźnie zainteresowała odbiorców rządowego programu.


Wyniki finansowe firm, dobre dane makro, liczba transakcji oraz zainteresowanie nieruchomościami ze strony obcokrajowców i firm zagranicznych wyraźnie pokazują, że w pierwszym kwartale ceny nieruchomości wyraźnie wzrosną w stosunku do poziomów z analogicznego okresu z 2013 roku. Może to być powodem długoterminowego trendu wzrostowego na rynku nieruchomości w Polsce.


Polecamy również


Techiniki inwestowania w nieruchomościInwestowanie w nieruchomości


Polecamy również
projekty architektoniczne
Kredyty Wrocław
Apartamenty
WrocławKredyty WrocławKredyty
Wrocław