A A A


Inwestycje w 2014 roku - co się naprawdę opłaca?Inwestowanie pieniędzy - założenia ogólne.Ta cześć serwisu dedykowana jest osobom niemającym styczności z tematyką inwestycji i lokowaniem kapitału w nieruchomości. Planując inwestycje koniecznie zwróć uwagę na następujące elementy: horyzont czasowy, dostępny kapitał, oraz dopuszczalny poziom ryzyka.


Horyzont czasowy


Zaczynając inwestycje musisz wiedzieć, że każdy z instrumentów pomnaża Twój kapitał w odmienny sposób np złoto LBMA i lokata bankowa to bezpieczeństwo przy dłuższym horyzoncie czasowym. Obierając horyzont czasowy określ czy chcesz inwestować w dłuższym okresie czasu czy też chciałbyś zarobić pieniądze na przestrzeni kilku miesięcy.

Akcje i kontrakty terminowe to atrakcyjne zyski w krótkim okresie, jednak doświadczeni gracze najczęściej inwestują długoterminowo.

Decydując się na długoterminowe inwestycje nie ma konieczności śledzenia codziennych notowań. Obserwując zachowania znaczących graczy na rynku zauważysz, że duże przeceny aktywów to szansa na zwiększenie inwestycji w portfelu. Doświadczeni gracze zalecają horyzont wynoszący od 5 do 10 lat. Ma on szczególne zastosowanie w przypadku giełdy, złota LBMA lub nieruchomości.


Dostępny kapitał


W pierwszej kolejności zdecyduj, jaką kwotę możesz przeznaczyć na inwestycję - jednorazowo lub systematycznie. Praktyka pokazuje, że najlepiej inwestować ok 20% swoich miesięcznych dochodów. Jest to kwota, która nie powoduje pogorszenia standardu Twojego życia. Regularne inwestowanie pieniędzy pozwala na uśrednienie kosztów zakupów poszczególnych aktywów takich jak akcje i jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych.Dopuszczalny poziom ryzyka


"Jeśli preferujesz pewność nad niepewność i chcesz za to płacić, to się nazywa bezpieczeństwo. Jeśli preferujesz niepewność nad pewność i chcesz, by Tobie płacono – to się nazywa ryzyko"


Wśród inwestorów i biznesmenów wstępują różne podejścia. Jedni uważają ryzyko za element, który powinien być ograniczany i minimalizowany w inwestycjach, drudzy za esencję życia i biznesu, potrafiąc latami angażować się w projekty zapewniające im atrakcyjne dochody sięgające nawet milionów złotych (co trzeba przyznać często im się udaje). Zauważ jednak, że ciągłe zachowanie polegające na wybieraniu najbardziej ryzykownych rozwiązań jest tak naprawdę hazardem, który z profesjonalnym inwestowaniem ma bardzo mało wspólnego.

Jaka jest Twój poziom akceptacji ryzyka? Na to pytanie odpowiedz sobie sam(a), ale najpierw przeczytaj do końca artykuł.


Opinie analityków i podejmowanie decyzji.


Decyzję o zainwestowaniu w określone produkty zawsze podejmuj osobiście. Nigdy nie inwestuj w instrumenty tylko dlatego, że zainwestował w nie Twój kolega i nigdy nie inwestuj w biznes, którego nie rozumiesz. Nie ma sensu inwestować w Forex lub kontrakty terminowe tylko dlatego, że wypracowują świetne stopy zwrotu w krótkim okresie – jeśli nie akceptujesz tak wielkiego ryzyka i nie chcesz wystawiać dużego kapitału na stratę – poszukaj innej inwestycji.

Do opinii analityków podchodź z dystansem i nie traktuj ich jako "jedynie słusznych wytycznych". Analitycy są bardzo wykształconymi i elokwentnymi osobami, ale nie oznacza to że potrafią w 100 procentach przewidywać zachowania gospodarki i poszczególnych instrumentów finansowych w które inwestujesz. Pamiętaj również, że gospodarka i rynki finansowe odzwierciedlają działania i postawy ludzi a te z założenia są nieprzewidywalne. Obecnej sytuacji w gospodarce światowej również nie udało im się przewidzieć.

Podejmuj decyzje samodzielnie i postaraj się ulokować pieniądze w branże i produkty, które rozumiesz i są dla Ciebie przejrzyste. Poznaj gruntownie branże, w którą chcesz inwestować – zobaczysz wkrótce, że duża część informacji podawanych w publicznych środkach przekazu nie do końca jest prawdziwa i nie ma sensu ich brać pod uwagę podczas inwestycji.

Inwestycje w nieruchomości:

Wbrew pozorom to pewna, bezpieczna i sprawdzona inwestycja. Dobrze dobrana nieruchomości pozwala zarabiać pieniądze na wzroście wartości oraz poprzez zysk z wynajmu, który może być dalej inwestowany (np. akcje lub inne usługi). Zakładając, że dysponujemy 48-55m2 mieszkaniem w dużym mieście możemy je wynająć za kwotę 1400 zł + opłaty co daje łącznie 15400 zł (przy założeniu, że mieszkanie jest objęte wynajmem przez 11 miesięcy). Całkiem niezły zysk jak na pasywny dochód. Mieszkanie, które może wypracować taki zysk można dostać już w cenie 240 000 – 280 000 zł. Obecna sytuacja stwarza również sytuacje w której łatwo znaleźć mieszkanie poniżej wartości rynkowej.

Nowym tematem godnym uwagi są również apartamenty pod wynajem – dobrze wykończone mieszkania w metrażu od 30m2 do 100 m2 ulokowane w centrach miast. Zazwyczaj są wynajmowane przez osoby potrzebujące na krótki okres mieszkania służbowego lub miejsca do wypoczynku na weekend. Obsługą wynajmu zajmuje się zewnętrzna firma z którą właściciel nieruchomości ustala określony w umowie podział zysków. Firma sama organizuje zakwaterowanie oraz pobiera opłaty od najemców. W apartamentach w centrach miast występuje mniejsze zjawisko sezonowości niż np. w nadmorskich kurortach. Nieruchomości (obok złota inwestycyjnego), są również bardzo często wykorzystywane jako indywidualna prywatna emerytura. Zysk z wynajmu rzędu 1000 zł -1500 zł uzupełnia budżety wielu rodzin a mieszkania generujące taką ilość pieniędzy można dostać już w cenie 180 000 zł. Wartą uwagi inwestycją jest również ziemia, choć ten rodzaj inwestycji wymaga gruntownego sprawdzenia przepisów podatkowych i miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Serwisy B2B –- nowa szansa na pozyskanie klienta

Jeśli zajmujesz się prowadzeniem firmy świetną opcją na jej reklamę w internecie, dalszy rozwój i nawiązanie kontaktów są portale Business 2 Business (ang. firmy dla firm). Przedsiębiorca wpisuje w nim wizytówkę firmy poprzez specjalny formularz oraz umieszcza oferty produktów lub usług swojego przedsiębiorstwa. Uzyskuje również dostęp do ofert i profili innych użytkowników serwisu. Jest to dobre miejsce do zapoznawania się z innymi przedsiębiorcami i co tu dużo mówić dokonywania transakcji. Na szczególne znaczenie zasługuje serwis: www.inwestycjewinnowacje.pl. Ma sporą oglądalność, przejrzysty układ oraz łatwy w obsłudze panel. Co ważne na umieszczane oferty często bardzo szybko odpowiadają firmy oraz klienci indywidualni. Serwis jest bardzo dobrze prowadzony i reklamowany dzięki czemu umieszczane w nim ogłoszenia pojawiają się wysoko w wynikach wyszukiwania w przeglądarkach internetowych.? Choć w Polsce jest sporo portali dedykowanych firmom ten jest naprawdę godny uwagi i polecenia. Przede wszystkim ze względu na dużą ilość zapytań ofertowych oraz zainteresowanie ze strony klientów umieszczonymi ofertami. Korzystając z serwisu otrzymujesz codziennie nowe propozycje biznesowe na wskazane przez siebie konto e-mailowe.


Ty sam i Twój branża.


Być może najszybszy sposób na wygenerowanie dochodu to poznanie branży w której pracujesz. Jeśli jesteś przedsiębiorcą lub osobą wykonującą wolny zawód – zastanów się czy nie lepiej czasem zainwestować w swoją firmę. Być może lepiej zainwestować w dobre szkolenie, nowe innowacyjne technologie lub nową formę promocji firmy, generującą dodatkowych klientów. Zamiast lokować pieniądze w ryzykowne instrumenty zastanów się czy nie lepiej opracować lepszy plan marketingowy lub nową stronę www.

Polecamy również: Kredyty Wrocław - sprawdź finansowanie na własną nieruchomość.