A A AKupno mieszkania rynek wtórny
Księga wieczysta


Księga wieczysta jest dokumentem, gdzie zapisane są wszystkie kluczowe informacje dotyczące nieruchomości: powierzchnia mieszkania/domu/lokalu/ - właściciele, bieżące obciążenia lub ich brak. Obecnie jest możliwy jest dostęp do przeglądania jej zawartości poprzez dedykowane strony www: http://ekw.ms.gov.pl/pdcbdkw/pdcbdkw.html Przy sprawdzeniu stanu nieruchomości szczególnie istotne są działy: I - zawiera parametry techniczne nieruchomości. II - informuje o aktualnej strukturze własności. III – informujący o prawach i ograniczeniach z tym związanych IV - informujący o hipotekach i obciążeniach związanych z nieruchomością.Kupno mieszkania z kredytem (obciążenie hipoteczne)

Tutaj dochodzimy do często zadawanego pytania na rynku nieruchomości: Jak kupić mieszkanie obciążone kredytem?. Wbrew pozorom nie jest to trudna sprawa. Przed transakcją strona sprzedająca występuje do banku o wydanie dokumentu (tzw. oświadczenie banku o saldzie kredytu i zgoda na wykreślenie hipoteki w przypadku jej wcześniejszej spłaty). Banki wydają taki dokument w przeciągu 2-4 tygodni (zazwyczaj dokument jest ważny 30 dni). Na ww dokumencie wymieniona jest kwota do spłaty (można to zrobić gotówką lub z kredytu strony kupującej), a pozostała kwota trafia na konto sprzedającego. Po spłacie kredytu hipoteka jest wykreślana przez kupującego z księgi wieczystej nieruchomości poprzez złożenie wniosku do wydziału wieczysto-księgowego sądu. Informacje o zadłużeniu nieruchomości i kredycie widoczne są w dziale IV księgi wieczystej. Szczegóły dotyczące tej operacji są zazwyczaj opisane w umowie kredytowej strony kupującej. Jeśli spłacasz hipotekę gotówką - upewnij się, że będziesz robił to osobiście przy transakcji, a wysokość przelewu pokryje wartość zadłużenia (ma to szczególne znaczenie przy kredytach walutowych, gdzie niespłacenie hipoteki uniemożliwia późniejsze jej wykreślenie). Jeśli nie czujesz się pewnie przy tej operacji poproś o pomoc agenta nieruchomości lub notariusza.Czy warto korzystać z usług agencji nieruchomości?


Zdecydowanie tak. Dobry agent wybierze dla Ciebie odpowiednią nieruchomość i na bieżąco będzie informował o nowych mieszkaniach i inwestycjach na rynku – również tych, których nie widzisz w internecie (ma to szczególne znaczenie przy poszukiwaniu dużych apartamentów, lokali komercyjnych lub całych budynków).


Agenci dobrze znają lokalizacje i topografię miasta, stąd są cenną pomocą przy poszukiwaniu nieruchomości dla osób,które są w nim pierwszy raz oraz dla obcokrajowców. Do obowiązków pośrednika należy prezentacja określonych nieruchomości oraz zgromadzenie i sprawdzenie dokumentów potrzebnych do realizacji transakcji.


Korzystanie z usług pośrednika z licencją to przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy. Nie musisz sam wypatrywać nowych ofert na rynku – agencja będzie Cię na bieżąco informować o nowych mieszkaniach, domach czy lokalach na rynku.


Dobry agent umiejętnie poprowadzi negocjacje między klientami i ustali wszystkie detale związane z przeprowadzeniem transakcji. Korzystanie z usług pośrednika nie jest obowiązkowe ale bardzo przyspiesza poszukiwanie nieruchomości. Najczęściej z usług pośredników korzystają osoby nie znające miasta lub zwyczajnie nie mające czasu na osobiste prezentacje, dojazdy, negocjacje itd. Prawda jest taka, że żaden poradnik nie zabezpieczy Cię w 100% procentach i nie opisze wszystkich sytuacji, które mogą się wydarzyć stąd pomoc dobrego agenta jest naprawdę ważna.


Negocjacje cenowe. Jaka jest realna cena?

Przeglądając oferty mieszkań w internecie pamiętaj, że są to ceny ofertowe zawsze podlegające negocjacji. Zazwyczaj ceny transakcyjne różnią się od ofertowych o 5000zł -12 000 zł, choć zdarzają się obniżki sięgające nawet 30000 zł. Ostatnie dwa lata w branży doprowadziły do dużych przecen stąd mieszkania na rynku wtórnym cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony kupujących.


Tu pada częste pytanie: czy jeśli cena mieszkania jest bardzo niska to mieszkanie ma wadę prawną lub konstrukcyjną? Niekoniecznie. Najczęściej mieszkanie ma niską cenę ponieważ stronie sprzedającej zależy na szybkiej transakcji (np. wyjazd zagraniczny, przenosiny do innego miasta lub konieczność zawarcia innej umowy np. u dewelopera).Poszukujesz dla siebie nieruchomości we Wrocławiu? Zależy Ci na długofalowej współpracy z kompetentnym pośrednikiem? Jeśli tak zadzwoń pod numer 604-978-704 i umów się na spotkanie z naszym konsultantem. Przeprowadzamy na bieżąco transakcje sprzedaży nieruchomości oraz ich poszukiwania.


  Co możemy Ci zaoferować w ramach naszych usług?


 • - rozsądne stawki prowizyjne,

 • - poszukiwania nieruchomości zgodnych z Twoimi wymaganiami, opracowywanie i przygotowywanie zestawień mieszkań,

 • -profesjonalne i fachowe prezentacje nieruchomości (przeprowadzane bez pośpiechu w ustalonym przez Ciebie wcześniej terminie),

 • - doradztwo przy wyborze nieruchomości pod wynajem i dla siebie, z rynku pierwotnego i wtórnego,

 • - przeprowadzenie transakcji kupna, sprzedaży i wynajmu mieszkania u doświadczonego notariusza,

 • - długofalową współpracę w biznesie,

 • Możesz wysłać nam zlecenie poprzez dział kontakt


  Podobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go swoim znajomym:  Zobacz podobne artykuły:

  Architekt wnętrz Wrocław - zaprojektuj z nami komfortowe wnętrze.

  Jak szybko sprzedać mieszkanie?

  Dobry doradca kredytowy-jak pracuje i jak go wyszukać?